Šlechtitelská stanice vinařská Polešovice má dlouholetou tradici, byla založena v roce 1922 jako státní podnik zabývající se šlechtitelskou a výzkumnou činností.
Exkurze
Veškeré exkurze naší stanice je možno předem domluvit buď telefonicky nebo e-mailem.
Historie       Šlechtitelská stanice vinařská, s.r.o. Polešovice je firmou s dlouholetou tradicí, byla založena již v roce 1922 jako státní podnik zabývající se šlechtitelskou a výzkumnou činností. V této době byla pobočkou tehdejší Výzkumné vinařské stanice v Mutěnicích. Původní název stanice byl - Státní révová školka v Polešovicích a hlavním důvodem jejího vzniku bylo vyřešit problémy v obci a nejbližším okolím s mšicí révokazem. Z tohoto důvodu byla zpočátku výzkumná a šlechtitelská činnost stanice zaměřena na obnovu a postupný rozvoj vinic, které byly zničeny révokazem. Od roku 1957 až do její privatizace byla činnost stanice zaměřena především na rozvoj vlastní šlechtitelské práce, konkrétně na udržovací šlechtění, šlechtitelský výzkum a novošlechtění. V roce 1996 byla stanice privatizována. Statutárním orgánem je jednatel a v jedné osobě šlechtitel RNDr. Zdeněk Habrovanský. Pod jeho vedením pokračuje podnik v tradici, která započala v roce 1922.
 
 
Výroba vín       V současné době je na stanici pěstováno přes 300 různých odrůd, klonů a novošlechtění. Stanice obhospodařuje 30 ha zemědělské půdy, z toho je 15 ha vinic s ušlechtilou evropskou révou a vinice podnožové. Veškerá vyráběná a nabízená vína Šlechtitelské stanice pochází ze zpracovaných hroznů původem z těchto vlastních vinic. Tyto vinice jsou soustředěny do slunečních svahů Slovácké vinařské podoblasti, ze kterých pocházejí jedny z nejkvalitnějších vín jižní Moravy. Vinařské tratě jsou Újezdy, Grejty a Růženy mezi obcemi Polešovice a Boršice.
 
 
Šlechtění       Šlechtitelská stanice po celou svou dobu působení realizuje a vykonává šlechtitelskou činnost – udržovací šlechtění a novošlechtění ušlechtilé a podnožové révy vinné. Na stanici byly vyšlechtěny stolní velkoplodé odrůdy Olšava /1988/, Vitra /1993/, Pola/2001/, známá moštová aromatická odrůda Muškát moravský – MOPR /1987/, modrá odrůda SEVAR /2008/ a podnožová odrůda Amos /1990/.  Muškát moravský se dnes pěstuje v ČR na 400 ha. Je to nejrozšířenější tuzemské novošlechtění. Nejvíce je rozšířen ve Slovácké podoblasti. V roce 2010 byla povolena nová odrůda Floriánka, kterou přihlásil Radim Masařík a pochází z materiálů Šlechtitelské stanice. Nejnovější vyšlechtěnou odrůdou révy vinné pocházející ze Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích je odrůda MERY. Jedná se o bílou moštovou odrůdu, která byla v roce 2009 přihlášena do státních odrůdových pokusů a dne 25.9.2015 byla uznána jako nová bílá odrůda révy vinné a byla zapsána do Státní odrůdové knihy. 
 
 
Prodej vín       Firma aplikuje zejména formu prodeje „ze dvora“ a nabízí svým zákazníkům následující produkty:
  • Prodej lahvových i sudových vín
    (zejména jakostních a jakostních vín s přívlastkem)
  • Prodej sazenic révy vinné (v měsících březen a duben)
  • Prodej stolních a moštových vinných hroznů
  • Prodej burčáku
  • Nabídka řízených degustací:
  • a) V degustační místnosti „Golanské výšiny“
  • b) Na „Štýrské terase“
  • c) Ve tři sta let starém vinném sklepě ve Vinařské ulici
 
V roce 2004 bylo v areálu stanice vybudováno tzv. Vinařské informační centrum, a to rekonstrukcí budovy bývalé kotelny. V přízemí se nachází prodejní místnost, v prvním patře vznikla velká degustační místnost nesoucí název Golanské výšiny a střecha je využita jako terasa s posezením. Na střeše této budovy střediska vznikla vyhlídková terasa s názvem Štýrská terasa s posezením, pro počet cca padesáti osob s kruhovým rozhledem do polešovských, boršických a zlechovských vinic, s pohledem na masiv Chřibů, Hostýnských vrchů, Vizovických vrchů a celý masiv Bílých Karpat a nivy řeky Moravy. Stanice leží na vinařské cyklostezce Vinař. Areál byl na začátku roku 2011 zařazen do „Certifikované vinařské turistiky“ a je vhodnou zastávkou cykloturistů a jiných výletníků.

 

back
Listování
next
Novinky
02 / 2024
Konference Cisterciácké klášterní krajiny 1.3.2024 v Polešovicích
Prozkoumat
On-line Poptávka Pokud chcete uskutečnit poptávku nebo dotaz na některý z našich produktů či některou službu, můžete využít on-line poptávkového formuláře.

Newsletter
Nechejte si zasílat novinky a zajímavé nabídky